Reklama

Ładowanie...

Federacja szwindlu

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Sepp Blatter złożył dymisję z funkcji prezydenta FIFA, jednak przez 17 lat uchylał się od odpowiedzialności za skandale korupcyjne. Jak mu się to udawało?
Sepp Blatter po ponownym wyborze na prezydenta FIFA, Zurych, 29 maja 2015 r. Fot. Michael Buholzer / AFP / EAST NEWS
M

Można tę opowieść zacząć od środowego poranka w lobby pięciogwiazdkowego hotelu Baur au Lac, położonego nad brzegiem Jeziora Zuryskiego, gdzie ceny za nocleg zaczynają się od kilku tysięcy dolarów. Opisać marmurową posadzkę, czyszczoną właśnie na wysoki połysk przez sprzątaczy, i konsjerża, odbierającego telefon od gościa, który prosi o sprowadzenie lekarstw z pobliskiej apteki. Wytworzyć obraz luksusu niedostępnego zwykłym śmiertelnikom, a następnie skontrastować go z widokiem wyjątkowo niepasujących tu dwunastu mężczyzn w sportowym obuwiu, dżinsach, bluzach z kapturami, a w najlepszym razie – w kiepsko dopasowanych marynarkach. Pokazać, jak podchodzą do recepcji i prezentują dokumenty uprawniające ich do dociekań, pod jakimi numerami nocują ludzie, po których zostali przysłani.

Była szósta, niedługo później dyskretna obsługa hotelowa rozpościerała przed tylnym wyjściem z...

17956

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]