Reklama

Tango Revolucionario

Tango Revolucionario

01.08.2006
Czyta się kilka minut
"Piazzoforte - projekt Grzegorza Frankowskiego z udziałem Kevina Kennera - to muzyka, zmysłowa, eksponująca dynamizm i wewnętrzne napięcia.
E

El tango nuevo - termin sugestywnie odróżniający muzykę Astora Piazzolli od tanga tradycyjnego - kryje mieszaninę gatunków i stylów: począwszy od jazzu, przez muzykę żydowską, portugalskie fado, afrykańskie condomble, afro-kubańską habanerę, milongę, aż po kompozytorów klasycznych i awangardowych. To efekt eksperymentów na zapożyczonych idiomach stylistycznych, a także teren, na którym spotykają się Messiaen i Bach, włoska tarantela z muzyką gauchos. I last but not least dialog: klas, warstw społecznych i etnicznych.

Jeśli jednak dobrze się wczytać w muzykę Argentyńczyka, pod cienką warstwą stereotypowych skojarzeń odkryć można jej ciemną frakcję, skrywającą atawistyczne instynkty, niepokój i niespełnienie. Kubistyczny krajobraz spaja tu już tylko hipnotyczny rytm. Jest tylko jedno "ale": na tym poziomie elementy antynomiczne przestają być neutralne - starcie...

5233

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]