Reklama

Ładowanie...

Talent

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Wróćmy na moment do przypowieści o talentach (zob. Mt 25, 14-30).
L

Liturgia przypomniała ją w ostatnią sobotę: „pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu – dwa, trzeciemu – jeden, każdemu według jego zdolności”.
Nie rozumiemy dzisiaj słowa „talent” albo może lepiej powiedzieć: rozumiemy je inaczej niż w czasach Jezusa. W czasach Jezusa „talent” był po prostu miarą wartości pieniądza – oznaczał równowartość 27 kilogramów złota (lub srebra). Pięć talentów znaczy po prostu tyle, co 135 kilogramów złota.
W dniu, w którym czytaliśmy przypowieść, ceny złota kształtowały się mniej więcej na poziomie 145 złotych za gram. Oznacza to, że 1 talent oznaczał tego dnia równowartość blisko 4 mln zł (dokładnie: 3 815 000 zł); zaś 5 talentów – nieco ponad 19 mln zł. Z całą pewnością mamy w Polsce kilka osób, które potrafią posługiwać się takimi sumami; przyznam się...

2500

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]