Reklama

Tajemnice Czarnej Madonny

Tajemnice Czarnej Madonny

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Przez wieki mówiono, że jasnogórską ikonę namalował św. Łukasz. Jak było naprawdę? Jakie jeszcze sekrety kryje najsłynniejsza polska Matka Boska?
Obraz w „Płaszczu Wdzięczności i Miłości, Cierpienia i Nadziei Narodu Polskiego”, wykonanym w 2010 r. przez bursztynnika z Gdańska Mariusza Drapikowskiego. BARTOSZ KRUPA / EAST NEWS
A

A my ku Częstochowej pódźmy, Bałabaszu, / Wszak umiemy zaśpiewać o świętym Łukaszu. / Weźmy z sobą dwie babie, Truchnę i Kromczonkę, / Bo też ony na pamięć umieją koronkę”.

Tymi słowami zwrócił się pewien wędrowny dziad do kolegi wedle „Peregrynacji dziadowskiej” z 1612 r. Zarówno „dziady”, jak „baby” można było spotkać w okolicach popularnych sanktuariów – wypraszali jałmużnę, handlowali, czym się da, ale zarabiali też śpiewem. A wśród ich pieśni odnajdziemy również takie, które opowiadają o legendzie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

„Święty Łukos wanielista,
umalował obraz cysta. (...)
Sum Pan Jezus zstąpił z nieba,
umalowoł, co potrzeba. (...)
Rozbójnice w lesie były,
obrazowi zastąpiły.
Chcieli rąbać, chcieli siekać,
zacon obraz krwawo płakać...

16346

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]