Reklama

Tajemnica pokrzywnicy

Tajemnica pokrzywnicy

15.04.2019
Czyta się kilka minut
W Polsce jest nieznana szerszej publiczności. Tymczasem na Zachodzie to gatunek żyjący blisko człowieka, ogrodowy i parkowy, a przez to znajomy i budzący zasłużoną ciekawość. Jest bowiem bohaterką prawdziwej opery mydlanej.
Pokrzywnica (Prunella modularis) H. REINHARD / BEW
P

Po raz pierwszy poczułem ją w połowie lutego. Powietrze pachniało ziemią i wodą. Gotowością. Brakowało ostatniego składnika z przepisu – ciepła. Wilgoć wślizgiwała się pod kolejne warstwy ubrania i lodowatymi palcami głaskała po plecach. Mgła zamknęła całkiem horyzont, majaczyły tylko miotły bezlistnych wierzb. Gęsi nie mogły się już doczekać pierwszych promieni słońca. Tuż przed świtem z podtopionych łąk słychać było rozmowy tysięcy ptaków. Nie mówiły szeptem, na ucho, ale w uniesieniu, podnieceniu, z beztroską, którą daje bezkarność ogromnego stada. I choć nie było bibliotecznej ciszy, pojedyncze pary żurawi przechadzały się swoim nieśpiesznym, uważnym krokiem jak docenci przy księgozbiorze podręcznym. Tylko parę razy, może dla rozgrzewki, zawołały rozdzierająco.

Od tej chwili notowałem codziennie w pamięci. Przebiśniegi za płotem sąsiedniej kamienicy, potem...

6534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]