Reklama

Odliczanie pierwiosnka

Odliczanie pierwiosnka

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Rozpoczyna się krótki sezon ptasiego koncertowania.
Fot. Do van Dijck / CORBIS
1

19 III: DOLINA NARWII. Niewielki mostek nad kanałem. To nie jest słoneczny Langlois jak z van Gogha, tylko betonowa kładka z pordzewiałą poręczą. Podlasie w kolorze błota i deszczu. W przenikliwy wiosenny dzień. Mostek, osłonięty trochę przez rosochate wierzby, to nasz punkt obserwacyjny. Na polach, jak okiem sięgnąć, pasą się gęsi. Zgrabiała ręka cierpliwie prowadzi oko lunety od sylwetki do sylwetki.

Większość pochylona skubie z zapałem pędy oziminy. Inne wyciągają czujnie szyje. Zawsze ktoś czuwa. Stado zgodnie przesuwa się w lewo. W pierwszych rzędach można studiować skróty ciała. Kupry, boki, skrzydła. Profile, półprofile. Ale gęsi na dalszych planach zlewają się już w jednolitą brązową masę. Głowa, którą przypisałem do któregoś tułowia, postanawia się nagle przemieścić w przeciwnym kierunku. Z tłumu jak peryskopy wysuwają się szyje.

Podjeżdża...

5955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]