Reklama

Tadżykistan: Mężczyźni w klubie kobiet

Tadżykistan: Mężczyźni w klubie kobiet

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Po 2010 r. we wsiach i miasteczkach Tadżykistanu zaczęły powstawać Kluby Kobiet.
Fot. Martyna Kwiatkowska
O

Od kilkunastu do kilkudziesięciu pań zrzesza się, aby dbać o swoje interesy – głównie ekonomiczne, gdyż kraj boryka się z biedą i skutkami wojny domowej z lat 90. Wspólnie szyją ubrania, produkują i sprzedają żywność, zajmują się ogrodnictwem. Niektóre biorą udział w projekcie „Tadżycka krowa”.

MARTYNA KWIATKOWSKA z polskiej fundacji Edukacja dla Demokracji, która prowadzi akcję, mówi: „Za przekazane przez nas pieniądze kupują krowę. Potem dają ją rodzinie najbiedniejszej z nich, która ma rok na wykup zwierzęcia. O ile wcześniej ludzie ci nie mogli sobie pozwolić na krowę, po jej otrzymaniu spłacają ją za pieniądze ze sprzedaży mleka. Jeśli zwierzę się ocieli, młode wędruje do rodziny innej członkini klubu. Fakt, że to kobieta przyprowadza krowę, podwyższa jej status w rodzinie. Do jednego z klubów zgłosili się nawet mężczyźni z propozycją założenia własnego. Teraz obie grupy współpracują: panowie pasą owce, panie – przędą z nich wełnę”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]