Reklama

Ta nagroda będzie mu ciążyć

Ta nagroda będzie mu ciążyć

09.10.2009
Czyta się kilka minut
"Przyznanie Nagrody Nobla urzędującemu prezydentowi USA Barakowi Obamie nie jest niestety kuriozalnym nieporozumieniem. Jest świadectwem czasów, w których żyjemy - kryzysu polityki rozumianej jako metody rozwiązywania problemów świata, a nie jedynie zmiany języka opisu rzeczywistości" - komentuje Olaf Osica.
B

Barack Obama został laureatem pokojowej nagrody Nobla. W uzasadnieniu Komitetu noblowskiego czytamy, że nagroda została przyznana za "ponadprzeciętne wysiłki we wzmacnianiu dyplomacji międzynarodowej oraz współpracę między ludźmi". Specjalny wzgląd wzięto zwłaszcza na wizję świata bez broni nuklearnej, której poświęcił się ponoć Barack Obama.

Gdyby Barack Obama nie był prezydentem jedynego mocarstwa na świecie, lecz walczącym piórem o lepszy świat działaczem społecznym, którego praca i autorytet kształtują świadomość milionów ludzi na całym globie, wyróżnienie byłoby na miejscu. Ale Barack Obama jest politykiem, który po fenomenalnej kampanii wyborczej w 2008 r., zasilanej falą "antybuszyzmu",  dopiero zaczyna próbować wcielać w życie swe obietnice. I od razu zderza się z rzeczywistością, która jak do tej pory pokazuje mu żółtą kartkę.

(Nota...

2851

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]