Reklama

Sztuka i zgrzyty istnienia

Sztuka i zgrzyty istnienia

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Gdyby ktoś szukał w tej książce poglądów estetycznych Księdza i Filozofa, może być zawiedziony. Choć większość zebranych tu tekstów dotyczy konkretnych dzieł (literatury, spektakli teatralnych, filmu), trudno wywieść z lektury, co autora poruszyło artystycznie. Tischner zajmuje się utworami, które dają do myślenia; prowokują namysł nad istotą specyficznie ludzkich doświadczeń.

“Myślenie w żywiole piękna" nie jest także - co mógłby sugerować tytuł - podręcznikiem ani rozprawą z zakresu estetyki. Tischner nie próbuje zdefiniować pojęcia piękna i nie zajmuje się jego kategoriami. Na kwestię “co to jest piękno?" odpowiada: “Na to pytanie nie ma odpowiedzi". Uważny czytelnik znajdzie tu jednak coś więcej niż mogą zaproponować teorie sztuki. Nie dając gotowych odpowiedzi, Tischner proponuje kolejny wykład z filozofii człowieka, w którym poprzez sztukę (analizę konkretnych utworów) odsłania prawdę o ludzkim dramacie. Systematyczny “Zarys filozofii człowieka dla duszpasterzy i artystów" został wzbogacony zbiorem luźnych - powstałych w różnym czasie - esejów, recenzji i wprowadzeń, znakomicie dobranych i opracowanych przez Wojciecha Bonowicza.

Obcowanie ze sztuką niewątpliwie dało filozofii autora “Myślenia w żywiole piękna" nowy impuls....

8546

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]