Reklama

Sztuka dla mas?

Sztuka dla mas?

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Opera Narodowa w Warszawie powinna być pierwszą i najważniejszą sceną w Polsce. Co do tego wszyscy są zgodni. Co to znaczy? Recepty bywają rozmaite. Dla nowo mianowanego dyrektora naczelnego Janusza Pietkiewicza jest nią "Rigoletto" z La Scali, w realizacji sprzed dwunastu lat. "Dostaliśmy prawa do tego spektaklu bezpłatnie - mówi Pietkiewicz Janinie Paradowskiej w radiu Tok FM. - To jest jeden z najpiękniejszych spektakli, chcę go przywrócić. Potem chcę znaleźć kilka rzeczy, które leżą w magazynach".
D

Dotychczasowy dyrektor artystyczny Mariusz Treliński postrzega zadania naczelnej sceny operowej inaczej: "Trzeba się zastanowić, co Polska może światu zaproponować, z czego jesteśmy dumni i w jakim sensie możemy być partnerami Europy". Miniony sezon zaprogramowany przez Trelińskiego i plany na sezon najbliższy te deklaracje potwierdzają.

Minister Kultury powierzył kierowanie Operą Pietkiewiczowi. W jaką stronę poprowadzi ją nowy dyrektor? Jego wypowiedzi nie pozostawiają złudzeń: mieszczański teatr dla mas wygrał z projektami "sztuki żywej, która w jakiś sposób rozmawia z nami, rozmawia ze współczesnością". A przecież, jak pisał Ryszard Kapuściński: "Sztuka jest arystokratyczna. Kultura może być masowa - sztuka nigdy".

779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]