Reklama

Sztuka bycia panem

Sztuka bycia panem

15.03.2015
Czyta się kilka minut
Oto podręcznik zarządzania niewolnikami. Niby zanurzony w antyku, ale boleśnie współczesny.
Fot. Paul Hardy / CORBIS
C

Czy chcesz skutecznie zarządzać podwładnymi? Chcesz, by pracownicy darzyli cię szacunkiem? Zastanawiasz się, w jaki sposób zmotywować ich do wydajniejszej pracy? A może chciałbyś więcej? Może „skuteczne zarządzanie podwładnymi” to według ciebie pusty slogan, zdanie politycznie poprawne, które rzuca się nudnym i irytującym stróżom moralności, by ich uciszyć? Umówmy się: w rzeczywistości chodzi przecież nie o „zarządzanie”, lecz panowanie. Szef jest władcą. Ty jesteś władcą! A twoi pracownicy muszą się nauczyć, że władcy się służy. Chcesz, żeby czuli strach? Żeby nie tylko pomnażali zyski twojej firmy, ale też spełniali zachcianki swojego pana? Powiedz szczerze – zostanie to między nami – czy chciałbyś dowiedzieć się, jak zmienić pracownika w dobrze wytresowanego niewolnika, którym będziesz mógł do woli rozporządzać?

Jeśli tak, to nie kupuj i nie czytaj tej książki. Poszukaj...

14864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]