Reklama

Szlak Frontu Wschodniego: wędrówka w przeszłość

22.09.2014
Czyta się kilka minut
I

Idea powstania tego szlaku narodziła się na spotkaniu marszałków ośmiu województw położonych na terenach, przez które w latach 1914-15 biegł front wschodni: łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Małopolski odcinek „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” (taką nosi nazwę) liczy 455 km: trasa samochodowa biegnie przez 37 miejscowości i obejmuje 53 miejsca oraz trzy tzw. pętle tematyczne (związane z najważniejszymi epizodami). Np. w Tarnowie prowadzi przez dawne koszary 57. Pułku Piechoty ck armii (złożonego z Polaków) i szpital garnizonowy. W Krakowie zaś po fortach Twierdzy Kraków (zamykając drogę na Wiedeń, w 1914 r. odegrała ważną rolę) i Muzeum Lotnictwa (są tu samoloty z I wojny), a także miejsca związane z Legionami Polskimi. Trasy Szlaku prowadzą też na północ od Krakowa (na Jurze...

1593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]