Reklama

Szkolny niż

Szkolny niż

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Nad nauczycielami zawisło widmo masowych zwolnień. A może uszczuplenie kadry to dla polskiej oświaty szansa?
fot. Lech Gawuc / Reporter
O

O tym, że wizja cięć jest nieuchronna, niby wiadomo nie od dziś. A jednak niż demograficzny, który dziesiątkuje polskie szkoły, zmniejszając od 2005 r. liczbę uczniów o ponad milion, do tej pory zdawał się nauczycieli omijać. Ich liczba – jakby wbrew prawom statystyki i demografii – przez ostatnie lata niemal nie drgnęła.

Być może dlatego ubiegłotygodniowe doniesienia o szykujących się zwolnieniach w oświacie narobiły sporo szumu. „Gazeta Wyborcza” donosiła o niżu, który „wymiata nauczycieli”: pracę w nadchodzącym roku szkolnym może np. stracić dwustu nauczycieli w Poznaniu i niemal stu w Gdańsku. Podobne zmiany czeka wiele innych miast, co potwierdza w rozmowie z „Tygodnikiem” prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, według którego rok szkolny 2012/13 może się okazać pod względem zwolnień rekordowy. I to nie tylko ze względu na demografię, ale też z powodu...

15137

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]