Reklama

Ładowanie...

Szkolny niż

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Nad nauczycielami zawisło widmo masowych zwolnień. A może uszczuplenie kadry to dla polskiej oświaty szansa?
fot. Lech Gawuc / Reporter
O

O tym, że wizja cięć jest nieuchronna, niby wiadomo nie od dziś. A jednak niż demograficzny, który dziesiątkuje polskie szkoły, zmniejszając od 2005 r. liczbę uczniów o ponad milion, do tej pory zdawał się nauczycieli omijać. Ich liczba – jakby wbrew prawom statystyki i demografii – przez ostatnie lata niemal nie drgnęła.

Być może dlatego ubiegłotygodniowe doniesienia o szykujących się zwolnieniach w oświacie narobiły sporo szumu. „Gazeta Wyborcza” donosiła o niżu, który „wymiata nauczycieli”: pracę w nadchodzącym roku szkolnym może np. stracić dwustu nauczycieli w Poznaniu i niemal stu w Gdańsku. Podobne zmiany czeka wiele innych miast, co potwierdza w rozmowie z „Tygodnikiem” prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, według którego rok szkolny 2012/13 może się okazać pod względem zwolnień rekordowy. I to nie tylko ze względu na demografię, ale też z powodu...

15137

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]