Ładowanie...
Szczyt zachorowań na grypę wciąż przed nami
Szczyt zachorowań na grypę wciąż przed nami
Co wiadomo na pewno: szpitale niemal się już zapełniły, a w wielu oddziałach trzeba robić dostawki. Część placówek ogranicza też możliwość odwiedzin. Eksperci zwracają uwagę, że wirusy RSV i grypy zaatakowały w tym roku gwałtowniej i wcześniej. Tak jakby chciały zapełnić lukę po mniej obecnie zjadliwym SARS-CoV-2. Szczyt fali jest zapewne przed nami.
Grypę od infekcji paragrypowych odróżnia wysoka gorączka (39-40 st.) oraz szereg groźnych powikłań, które może spowodować – od zapalenia płuc począwszy, przez zapalenie mięśnia sercowego, po powikłania neurologiczne. Znacznie bardziej są nimi zagrożone osoby starsze i pacjenci po przeszczepach, chorujący na astmę, POChP czy choroby układu krążenia.
Można się przed zagrożeniem niesionym przez grypę zabezpieczyć metodami, które znamy z walki z covidem: noszeniem masek w przestrzeni publicznej, unikaniem tłumów i – szczepieniami. Te ostatnie nie cieszą się popularnością: rocznie przyjmuje je tylko kilka procent Polaków. Państwo zachęca do nich nieśmiało, a ułatwienia w dostępie wprowadza zbyt późno.©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]