Reklama

Szczęśliwe rozwiązanie

Szczęśliwe rozwiązanie

10.11.2014
Czyta się kilka minut
W ubiegłym tygodniu pojawiła się w mediach informacja o zwolnieniu z pracy w jednej z krakowskich szkół ciężarnej katechetki. Powodem zwolnienia, jak przyznała miejscowa krakowska kuria, było jej życie w konkubinacie po rozwodzie.
K

Kościół znalazł się w wizerunkowo trudnej sytuacji. Z jednej strony, ma prawo stawiać szczególne wymagania katechetom. Nie nauczają w swoim imieniu, dlatego, by móc to robić, potrzebują misji kanonicznej nadawanej przez Kościół. Jako świadkowie wiary nie są też zwykłymi nauczycielami. Wyraźnie mówi o tym Dyrektorium Katechetyczne: „Katecheci podejmujący się posługi katechetycznej winni spełniać odpowiednie wymogi, zarówno religijne i moralne, jak i merytoryczne. Powinni pamiętać, że są jednocześnie wychowawcami chrześcijańskimi, i dlatego winni być świadkami wiary”. Rzeczywiście trudno przekonująco świadczyć o wierze Kościoła samemu będąc w nieuregulowanej kościelnie sytuacji – i na te racje powołał się ks. Krzysztof Wilk, dyrektor Wydziału Katechetycznego krakowskiej kurii, mówiąc, że katechetka nie otrzymała zgody na przedłużenie misji kanonicznej „ze względu na swój osobisty wybór...

1828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]