Reklama

Szczęście w nieszczęściu

Szczęście w nieszczęściu

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Maciej Woźniak, główny doradca premiera Donalda Tuska ds. bezpieczeństwa energetycznego: Mamy dziś doskonałą okazję, aby pchnąć naprzód ideę wspólnej polityki energetycznej Unii. Kryzys gazowy uświadamia, jak słabe narzędzia ma każdy kraj z osobna.
W

Wojciech Pięciak: Był Pan w ostatnich dniach z premierem Tuskiem na Słowacji, która znalazła się w nieporównanie gorszej sytuacji niż Polska. Jak złej?

Maciej Woźniak: Słowacja znalazła się w krytycznej sytuacji także dlatego, że większość energii elektrycznej produkuje w elektrowniach gazowych. Słowakom grozi blackout ["zaciemnienie"; totalny kryzys energetyczny - red.]. Premier Fico mówił nam, że w obecnych warunkach pogodowych zapasy gazu starczą im na jakieś 10 dni i jeśli dostawy nie zostaną wznowione, Słowacja będzie musiała znów uruchomić przestarzałą elektrownię atomową, niedawno zamkniętą. Inaczej zabraknie prądu.

Co by Pan zrobił na miejscu Słowaków?

Nie opierałbym bezpieczeństwa energetycznego Słowacji tylko na długoterminowych kontraktach tranzytowych i odbiorczych...

15214

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]