Reklama

Sucha „Przyjaźń"

Sucha „Przyjaźń"

17.01.2007
Czyta się kilka minut
W nocy z 7 na 8 stycznia na przejściu granicznym w Adamowie zanotowano spadek ciśnienia, a następnie zatrzymanie transferu ropy do Polski. Rurociąg zasilający znaczną część europejskich rafinerii w ciągu kilku godzin po prostu wysechł.
fot. G. Kozakiewicz
T

To efekt kolejnej odsłony konfliktu energetycznego na linii Mińsk-Moskwa. Wcześniej Rosja podwoiła ceny importowanego przez Białoruś gazu, a ponieważ gospodarka białoruska w ponad 70 proc. opiera się na tym źródle energii, podwyżka taka oznacza dla Białorusi ekonomiczną katastrofę. Rosja skończyła z dotowaniem reżimu Łukaszenki poprzez wprowadzenie, stosowanych także wobec innych odbiorców, ceł eksportowych w handlu rosyjską ropą. Cios szczególnie dotkliwy w sytuacji, gdy przychody z tytułu przerobu taniej rosyjskiej ropy, a następnie jej sprzedaży dalej na Zachód stanowiły ok. 15 proc. przychodów białoruskiego budżetu. Upokorzony drastyczną podwyżką cen gazu i nałożeniem ceł eksportowych w handlu ropą, Mińsk odpowiedział wprowadzeniem 45-dolarowej opłaty na tranzyt każdej tony rosyjskiego surowca. Gdy Rosja odmówiła płacenia - jej zdaniem - nielegalnego myta, Białoruś...

7563

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]