Reklama

Szczerość, gorycz, czułość

Szczerość, gorycz, czułość

23.09.2008
Czyta się kilka minut
Anna Kowalska: DZIENNIKI 1927-1969 - zmarła blisko czterdzieści lat temu i jako pisarka jest dziś niemal zapomniana. Niesprawiedliwie - bo choćby niektóre jej opowiadania albo książka ostatnia, mikropowieść "Szczelina", warte są ponownej lektury. W świadomości czytelników stała się jednak przede wszystkim postacią z kart "Dzienników" Marii Dąbrowskiej. Teraz możemy poznać jej autoportret - "żywy, wzruszający i pozbawiony jakiejkolwiek próżności", jak słusznie pisze w przedmowie Julia Hartwig.
A

Anna z Chrzanowskich urodziła się w 1903 r. we Lwowie, ukończyła romanistykę. W wieku 21 lat wyszła za mąż za starszego o dziesięć lat Jerzego Kowalskiego, filologa klasycznego, profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza. Wiele podróżowali, napisali wspólnie kilka książek. Związana z lewicą, należała do redakcji "Sygnałów". Pierwsze lata wojny spędziła we Lwowie, w 1943 r. przeniosła się do Warszawy. Po Powstaniu Kowalscy wraz z Marią Dąbrowską i Stanisławem Stempowskim znaleźli się w Dąbrowie koło Łowicza, a następnie w Rytrze. Po wojnie osiedlili się we Wrocławiu, gdzie Jerzy Kowalski objął katedrę na uniwersytecie. Oboje uczestniczyli w organizowaniu życia kulturalnego i redagowaniu "Zeszytów Wrocławskich". W 1946 r. urodziła się ich córka Maria (Tula), dwa lata później zmarł Jerzy Kowalski.

W 1954 r. Anna wróciła do Warszawy i zamieszkała wraz z Dąbrowską...

3890

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]