Reklama

Szczegół

Szczegół

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Wybitny teolog protestancki Karl Barth poświęcił całą swoją pracę jedności Kościoła. Jego teologia polegała na zmniejszeniu dystansu między Bogiem a człowiekiem. Prowokacyjnie nauczał o uzasadnianiu konieczności "ubóstwienia człowieka i uczłowieczenia Boga". Mimo że nie brakowało mu krytyków, to wielu teologów, także katolickich, traktowało jego osiągnięcia z uznaniem i życzliwością. Sam Barth miał zwyczaj mówić o sobie skromnie i z lekkim przymrużeniem oka. Opowiada się, że kiedyś rysunek przedstawiający aniołów patrzących na niego, wielkiego teologa stojącego u bram nieba z napisanymi przez siebie książkami. Teolog mówi: "Czy już napisałem wystarczająco dużo, abym mógł sobie kupić dar życia wiecznego?". Aniołowie... milczą.
C

Czytając przypowieści Jezusa, nie sposób odnieść wrażenia, że ich fabuła tak jest ułożona, aby zdemaskować najbardziej naganne z ludzkich zachowań. Jednocześnie w finale opowieści zaskakuje brak pesymistycznych tonów. Każda przypowieść kończy się optymistycznie. Bierze się to stąd, że wizja Boga i świata, jaką roztacza przed nami Jezus, różni się od tej, jaką chętnie namalowaliby ludzie. Jego wizja odbiega od konwencjonalnej mądrości ludzkiej, a odwołuje się do elementu zaskoczenia i paradoksu. Nie wszystko w naszym życiu jest do końca przewidywalne. Nawet usprawiedliwienia z grzechów nie da się sformalizować, bo jest darem Boga. Od człowieka zależy jedynie zmieniający wiele mały szczegół.

Widać to dobitnie w przypowieści o dwóch modlących się ludziach. Faryzeusz, formalista religijny, człowiek liczący na wartość kalkulatora, jakim Sprawiedliwy obliczy...

2722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]