Reklama

Szaleństwo jest kondycją ludzką

Szaleństwo jest kondycją ludzką

19.05.2009
Czyta się kilka minut
W 1978 r. włoskie szpitale psychiatryczne dysponowały 80 tysiącami miejsc i w większości przypadków przypominały zakłady karne. Dziś nie ma ani jednego.
W

W tych dniach, dokładnie 13 maja, Włochy obchodziły 31. rocznicę historycznego przełomu, jakim było przyjęcie przez parlament ustawy o reformie lecznictwa psychiatrycznego. Za jej inspiratora uważa się pracującego w owym czasie w Trieście psychiatrę Franco Basaglię (1924-1980). W jednym z artykułów pisał on: "Szaleństwo jest kondycją ludzką. Istnieje ono w nas i jest obecne tak samo jak rozum. Problem w tym, że społeczeństwo, aby mogło uważać się za cywilizowane, powinno akceptować tak rozum, jak i szaleństwo, tymczasem zleca ono nauce, w tym przypadku psychiatrii, zadanie przełożenia szaleństwa na chorobę w celu wyeliminowania go. Taka jest racja bytu szpitala psychiatrycznego".

W powszechnej świadomości skutkiem ustawy numer 180, zwanej popularnie legge Basaglia, była likwidacja szpitali psychiatrycznych. Nie nastąpiło to jednak od razu: największy - i ...

5472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]