Reklama

Szaleństwo jest kondycją ludzką

Szaleństwo jest kondycją ludzką

19.05.2009
Czyta się kilka minut
W 1978 r. włoskie szpitale psychiatryczne dysponowały 80 tysiącami miejsc i w większości przypadków przypominały zakłady karne. Dziś nie ma ani jednego.
W

W tych dniach, dokładnie 13 maja, Włochy obchodziły 31. rocznicę historycznego przełomu, jakim było przyjęcie przez parlament ustawy o reformie lecznictwa psychiatrycznego. Za jej inspiratora uważa się pracującego w owym czasie w Trieście psychiatrę Franco Basaglię (1924-1980). W jednym z artykułów pisał on: "Szaleństwo jest kondycją ludzką. Istnieje ono w nas i jest obecne tak samo jak rozum. Problem w tym, że społeczeństwo, aby mogło uważać się za cywilizowane, powinno akceptować tak rozum, jak i szaleństwo, tymczasem zleca ono nauce, w tym przypadku psychiatrii, zadanie przełożenia szaleństwa na chorobę w celu wyeliminowania go. Taka jest racja bytu szpitala psychiatrycznego".

W powszechnej świadomości skutkiem ustawy numer 180, zwanej popularnie legge Basaglia, była likwidacja szpitali psychiatrycznych. Nie nastąpiło to jednak od razu: największy - i ...

5472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]