Reklama

Waga Słowa

Waga Słowa

14.10.2008
Czyta się kilka minut
Trwa Synod Biskupów. 253 ojców synodalnych na czele z Papieżem zastanawia się, "co zrobić, by przepowiadanie Ewangelii w naszych czasach było coraz skuteczniejsze". Rośnie liczba zdarzeń zaskakujących obserwatorów.
Synod biskupów, Msza św. w Bazylice św. Pawła za Murami, 5 października 2008 /fot. KNA-Bild
P

Pierwszy tydzień obrad z dużym zainteresowaniem śledziły media. Z kilku powodów. ­W inau­guracyjnym kazaniu Papież powiedział coś, po czym ciarki przeszły po plecach także ludziom stojącym z dala od Kościoła; porównano to nawet do rozważań, które jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary napisał w 2005 r. do Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Przypomniał mianowicie, że pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, z winy ich członków, którzy okazali się "zimni i zbuntowani", zanikły i "dziś wspomina się o nich wyłącznie w podręcznikach historii". Po czym zapytał: "Czy nie mogłoby się wydarzyć to samo i w naszej epoce?".

Łatwo domyślić się, dlaczego: "Narody niegdyś bogate w wiarę i powołania zatracają teraz swoją tożsamość pod zgubnym i destrukcyjnym wpływem określonej kultury nowoczesnej". Z Zachodem nie jest jeszcze chyba tak źle, skoro bezbłędnie odebrał te słowa jako...

6612

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]