Reklama

Msza na pięć świec

Msza na pięć świec

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Francuzi pękną z zazdrości! Przewodniki po restauracjach i hotelach to ich specjalność. Jak to się stało, że nie wpadli na pomysł przewodnika po Mszach świętych? Włoch potrafił.
Ocenianie w systemie "pięciu gwiazdek" jest doskonale znane. Ale żeby oceniać w ten sposób... Msze?
T

Też zaczął jako krytyk kulinarny, ale w pewnym momencie zrozumiał, że nie samym chlebem żyje człowiek. Tak powstała "Guida alle messe" (Arnoldo Mondadori Editore, Mediolan 2009), o której autor, Camillo Langone (rocznik 1962), śmiało może powiedzieć, że jest pierwszą tego rodzaju publikacją na świecie. I przyznać w jednym z wywiadów, że czeka na dzień, gdy Watykan przyjmie go na etat "kontrolera włoskich Mszy".

Włoscy publicyści katoliccy mogą sobie na to pozwolić: nie ma tu lustracji, dyskusje o in vitro są jak wiosenne deszcze, po których coraz bliżej do lata, a chóru krytyków Papieża i tak by nie przekrzyczeli. Nasz autor zresztą ceni Benedykta XVI za przywrócenie powagi liturgii. Kiedy czytałem przewodnik Langonego, Vittorio Messori skrytykował Jana Pawła II na łamach "Corriere della Sera" za "widowiskowość uroczystości religijnych, z udziałem gwiazd...

7234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]