Reklama

Szacunek wobec Tajemnicy

Szacunek wobec Tajemnicy

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Watykański dokument o Eucharystii dba przede wszystkim o to, by uniknąć klerykalizacji świeckich. Wiele jego norm wyda się polskiemu czytelnikowi jakby z innej planety.
W

W historii Kościoła bywały okresy niewłaściwego rozkładania akcentów. W średniowieczu tak mocno podkreślano świętość Eucharystii i zarazem grzeszność człowieka, że jakby zapominano, iż sakrament ten jest co prawda “chlebem niebiańskim", ale przecież danym człowiekowi. Taka praktyka doprowadzała do osłabienia więzi Eucharystii z życiem oraz do rozwoju kultu eucharystycznego “na odległość", wyrażającego się w rzadkim przyjmowaniu Komunii i - w zastępstwie - częstej adoracji.

Na pewno ani Papieżowi, ani Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie chodziło o powtarzanie błędów z przeszłości. “Kościół żyje dzięki Eucharystii" (pierwsze słowa ubiegłorocznej encykliki “Ecclesia de Eucharistia"), nie może więc sobie pozwolić na lękliwy dystans. Ale warunkiem niezbędnym, by czerpać nadprzyrodzone owoce z “przedziwnego Sakramentu", jest troska o zachowanie...

7652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]