Reklama

Bojaźń i adoracja

Bojaźń i adoracja

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Szkoda, że zamiast wspólnie się zastanawiać, co zrobić, aby Jezus był w nas jak najczęściej i jak najgodniej, kruszymy kopie o to, w jaki sposób On ma do nas - przepraszam za dosłowność - trafić.
P

Próba uporządkowania debaty wokół przyjmowania Komunii św. na rękę nie jest łatwa. Przytaczane są argumenty z bardzo różnych półek; teologiczne wspomagane bywają historycznymi. Na niejasny stan prawny nakładają się osobiste doświadczenia i liturgiczne - że tak powiem - emocje, prowadzące do teologicznego ekskluzywizmu. W argumentacji obu stron pojawia się przekonanie, że jedna forma jest od drugiej lepsza, czyli bardziej podoba się Bogu.

Według uznania

Czy w Polsce wolno przyjmować Komunię św. na rękę? Jako rzecznik prasowy Kurii w Zielonej Górze nieraz spotykałem się z tym pytaniem. Przyznaję, że nigdy nie potrafiłem jednoznacznie odpowiedzieć. Prawnie sytuacja zdaje się kuriozalna. Zakazu niby nie ma, ale nie ma też wyraźnego zezwolenia. Pragnący przyjąć Komunię św. na rękę muszą się wybrać do Warszawy, ale tylko na lewy...

21376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]