Reklama

Bojaźń i adoracja

Bojaźń i adoracja

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Szkoda, że zamiast wspólnie się zastanawiać, co zrobić, aby Jezus był w nas jak najczęściej i jak najgodniej, kruszymy kopie o to, w jaki sposób On ma do nas - przepraszam za dosłowność - trafić.
P

Próba uporządkowania debaty wokół przyjmowania Komunii św. na rękę nie jest łatwa. Przytaczane są argumenty z bardzo różnych półek; teologiczne wspomagane bywają historycznymi. Na niejasny stan prawny nakładają się osobiste doświadczenia i liturgiczne - że tak powiem - emocje, prowadzące do teologicznego ekskluzywizmu. W argumentacji obu stron pojawia się przekonanie, że jedna forma jest od drugiej lepsza, czyli bardziej podoba się Bogu.

Według uznania

Czy w Polsce wolno przyjmować Komunię św. na rękę? Jako rzecznik prasowy Kurii w Zielonej Górze nieraz spotykałem się z tym pytaniem. Przyznaję, że nigdy nie potrafiłem jednoznacznie odpowiedzieć. Prawnie sytuacja zdaje się kuriozalna. Zakazu niby nie ma, ale nie ma też wyraźnego zezwolenia. Pragnący przyjąć Komunię św. na rękę muszą się wybrać do Warszawy, ale tylko na lewy...

21376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]