Reklama

Szachowy król

Szachowy król

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Nigdy nie dowiedział się, kim jest. Tożsamość wymyślili mu urzędnicy. Kiedyś był znany: symbol wojny, bohater prasy i filmów. Z traumy nie wyzwolił się nigdy. Na jego pogrzeb przyszły cztery osoby.
Bronisław Pekosiński w swoim mieszkaniu w Zamościu, sierpień 2011 r. Fot. Jadwiga Hereta / TYGODNIK ZAMOJSKI
P

Przychodzili w nocy lub nad ranem, z zaskoczenia. Pozwalali zabrać trochę rzeczy i już wypędzali. Julian Grudzień, wtedy dziecko, zapamiętał: „Raniutko z zagumienek, bo kiedyś podwórze nazywało się gumno, szli Niemcy. Widzę czterech, jak idą tyralierą z karabinami. Do domu wszedł jeden, wypędzał kury z sieni. Był z folksdojczem. Matka już poskładała rzeczy w kuferku, na wierzchu stał budzik i folksdojcz go kolbą stłukł. Kazał nam się zbierać. Kuferek został. Mama zabrała jakiś grajdołek, a mnie ubrała w góralski kożuszek. Poszliśmy...”.
Wysiedlenia na Zamojszczyźnie trwały od listopada 1942 do sierpnia 1943 r. Niemcy chcieli wysiedlić 693 wsie, a do polskich zagród sprowadzić Niemców z Besarabii, Ukrainy, Bośni. Plan zrealizowali częściowo: wysiedlili 293 wsie i wypędzili 110 tys. ludzi, w tym 30 tys. dzieci.
W jednej z tych wsi mieszkał on: chłopiec, jeden z kilkunastu...

8690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]