Reklama

Kto nakarmi kota

Kto nakarmi kota

01.04.2013
Czyta się kilka minut
„A po co my tu siedzim?” – pytały dzieci panią Łapińską. – „Nie wie pani, kiedy moja mama przyjdzie? A kiedy moja? Nie wie pani, kiedy nas wypuszczą?”.
Dzieci z Zamojszczyzny uratowane przez Józefa Wójcika i umieszczone w schronisku w Warszawie przy ul. Okopowej 59. Fotografia pochodzi z książki „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna” Agnieszki Jaczyńskiej / IPN LUB
W

Wstawajcie! – matka zrzuciła kołdrę. – Sukienkę jedna na drugą zakładać. Sweter jeszcze. Majtki jedne, drugie. Skarpety. Nie wiadomo, czy tam palić będą.
Zosia usiadła i płacze: – Po coście mnie zbudzili, to noc jeszcze. Ja najlepiej spać pójdę.
Marysia najbardziej żałowała kota i królika. Nie lalki, nie ciepłego łóżka, nie domu. Mama z tatą już wychodzili, a ona całowała kota i płakała. Martwiła się: czy nie będzie głodny? Dostał wszystko, co zostało w domu: mięso, zupę, smażone jajka.
Mieli 15 minut na wyjście. Mama jeszcze wróciła po poduszkę.
Tata niósł poduszkę i prowadził za rękę Marysię. Mama niosła jedzenie i prowadziła Zosię. Marysia miała 8 lat, Zosia 6 lat. Jedna chciała jeść, druga siku. Padał deszcz. Zimno. Tego ranka, 9 grudnia 1942 r., szło tak na samym Majdanie (przedmieściu Zamościa) 59 dzieci z rodzicami. Od 28 listopada do 23 czerwca 1943 r...

15050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]