Reklama

Synowie nierozpoznanego Boga

Synowie nierozpoznanego Boga

08.06.2010
Czyta się kilka minut
Oglądając wasze świętości (...) znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu". Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. Dz 17, 23.
Ś

Św. Paweł mógł wtedy skierować w stronę swych słuchaczy gorzkie słowa o pogaństwie, politeizmie i bałwochwalstwie. Tymczasem w swym historycznym przesłaniu z ateńskiego Areopagu potrafił pozytywnie ocenić zarówno ich poszukiwanie Boga, jak i otwarcie na tego Boga, który jest nam niewiarygodnie bliski, gdyż "w Nim żyjemy, poruszamy się, jesteśmy", a nawet pochodzimy "z Jego rodu" (Dz 17, 28). Tak bardzo potrzeba nam dziś podobnych areopagów i tej samej Pawłowej mądrości inspirującej dialog Kościoła ze środowiskami łączącymi wrażliwość i krytycyzm.

Prof. Klemens Szaniawski wspominał mi przed laty, jak doświadczył nastroju areopagu, uczestnicząc w Mszach św. za ojczyznę sprawowanych przez ks. Jerzego Popiełuszkę. Po którymś spotkaniu ks. Jerzy dał mu do skorygowania tekst homilii przygotowanej na następną Mszę. Klemens miał skrupuły; tłumaczył, że jest...

1914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]