Reklama

Syndrom wojennego pokwitania

Syndrom wojennego pokwitania

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Na wspólnej wystawie Andrzeja Wróblewskiego, Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wajdy znalazły się ikoniczne już dzieła. A jednak kuratorce, Andzie Rottenberg, udało się powiedzieć coś istotnego i nowego.
Alina Szapocznikow, Tumeurs personnifiées (Nowotwory uosobione), 1971 r. BARTOSZ GÓRKA / MATERIAŁY PRASOWE
N

Na wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania” w Muzeum Śląskim znalazło się ok. 140 obrazów, rzeźb i rysunków Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego. Są też fragmenty 14 filmów Andrzeja Wajdy, jego scenopisy, fotosy i plakaty.

Co łączy całą trójkę? Rok urodzenia: 1926 w przypadku Szapocznikow i Wajdy, 1927 – Wróblewskiego. Podobieństwo doświadczenia: wojna i jej okrucieństwo. Wreszcie strata ojców. Ojciec Szapocznikow – Jakub, lekarz – umarł przed wybuchem wojny. Ojciec Wajdy – też Jakub, oficer – trafił do niewoli sowieckiej i w 1940 r. został zamordowany w Charkowie. Ojciec Wróblewskiego – Bronisław, prawnik, profesor Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie – umarł na zawał serca podczas rewizji domu przez Niemców w 1941 r.

I jeszcze jedno: szczególny okres, w jakim wojnę przeżywali. W 1939 r. Szapocznikow i Wajda mieli po 13 lat, Wróblewski 12. Byli...

13376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]