Co nam mówi Pępek Świata

Delfy to źródło greckiej mądrości, bez której kultura Europy nie byłaby tym, czym jest. Na frontonie świątyni Apolla wyryto najsławniejszą sentencję starożytności: „poznaj siebie”.

Reklama

Co nam mówi Pępek Świata

Co nam mówi Pępek Świata

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Delfy to źródło greckiej mądrości, bez której kultura Europy nie byłaby tym, czym jest. Na frontonie świątyni Apolla wyryto najsławniejszą sentencję starożytności: „poznaj siebie”.
Wieszczka Pytia w świątyni Apolla w Delfach. Drzeworyt z ok. 1890 r. na podstawie obrazu Henriego Motte, kolor dodany później AKG / EAST NEWS
N

Nie megaron w Mykenach, gdzie Agamemnon przyjmował poselstwa z całego świata. I nie Lwia Brama, przez którą Atrydzi ruszali na Troję. Również nie labirynt w Knossos, ani nie minojskie pałace. Nie ateńska agora, ani skała Aresa. Nawet nie Akropol, z Partenonem – wzorcem klasycznego piękna i harmonii.

Miejscem, gdzie znajdował się Pępek Świata, Omfalos, były Delfy. Tam, gdzie – na przecięciu dwóch tektonicznych uskoków – ze szczeliny w ziemi wypływało źródło wody, której opary wprowadzały w święty szał wieszczkę Pytię. A ona, siedząc na trójnogu w adytonie („miejscu, gdzie się nie wchodzi”), dawała odpowiedzi na wszystkie pytania – stając się na chwilę ustami Apolla.

Połączenie przeciwieństw

Mit opowiada, że Apollo przejął Delfy zabijając ogromnego węża, Pytona – syna Gai, Matki Ziemi, który strzegł podziemnego wejścia do źródła tajemnej wiedzy. Tak połączyło się...

16756

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W Piśmie Świętym, jest wiele Ksiąg i wszystkie są natchnione. Jedna z nich, nosi nazwę Księgi Mądrości. To nie jest przypadek. Dlaczego? Zmierz się z nią.

ale co tam, niech będzie - zaglądnąłem za Pańską radą i stwierdzam stanowczo, że mądra to może i ona jest, w nielicznych we fragmentach, lecz w całości niczym innym jak rozwlekłym, choć o poetyckim zacięciu, pełnym srogich gróźb i jałowych obietnic, przesyconym teologicznym dogmatyzmem uzasadnianiem religijnych podstaw ładu społecznego - na zachętę dla Pańskiego mierzenia się przytoczę dwa tylko, za to bardzo charakterystyczne cytaty: ✚✚✚ "Niepłodność a cudzołożne potomstwo [13] Błogosławiona niepłodna, ale nieskalana, która nie zaznała współżycia w łożu, w czas nawiedzenia dusz wyda plon. [14] I eunuch, co nie skalał swych rąk nieprawością ani nic złego nie myślał przeciw Bogu: za wierność otrzyma łaskę szczególną i dział pełen radości w Świątyni Pańskiej. [15] Wspaniałe są owoce dobrych wysiłków, a korzeń mądrości nie usycha. 16 A dzieci cudzołożników nie osiągną celu, zniknie potomstwo nieprawego łoża. [17] Jeśli nawet żyć będą długo - za nic będą miani i na końcu niechlubna będzie ich starość. [18] A jeśli wcześnie pomrą, będą bez nadziei i bez pociechy w dzień sądu: [19] bo straszny jest kres plemienia grzesznego!" ✚✚✚ "Koniec bezbożnych +++ [19] I staną się potem wstrętną padliną i wiecznym pośmiewiskiem wśród zmarłych. Strąci ich bowiem na głowę - oniemiałych, i wstrząśnie nimi od posad, i zostaną do szczętu zniszczeni, i będą w udręczeniu, a pamięć o nich zaginie. [20] Z bojaźnią przyjdą zdać sprawę z win swoich, a w twarz ich oskarżą własne nieprawości." ✚✚✚ dziękuję za takie "mądrości", może dwa tysiące lat temu lepiej brzmiały - dziś czyta się te tekst z uśmiechem politowania co najwyżej - wystarczy, z Panem Bogiem

Wiedza to nie jest mądrość, choć wielu tak uważa. Wiedza może służyć głupocie.Jeżeli wiedza służy głupocie, to co z takiej wiedzy? Marność nad marnościami.

że mądrość to nie wiedza, i myślę wszyscy na tym forum i czytelnicy TP mądrością wystarczającą do zrozumienia tej konstatacji dysponują - ale nijak się ma Pańska trywialna uwaga do tematu wątku, tak uważam

moja uwaga o (mądrości, wiedzy i głupocie), nijak ma się do tematu wątku. Akurat Delfy, to miejsce gdzie mądrość, wiedza a także głupota, królowały niepodzielnie.Wynika to z historii, oraz tego artykułu, którego tytuł brzmi "Co nam mówi pępek świata". Eddiemu to chyba nic nie mów, albo niewiele i niewątpliwie, można to nazwać trywialnym.

to mikrokompendium wiedzy o mądrości tego świata o. J.M. Bocheńskiego +++ https://pl.wikiquote.org/wiki/Podr%C4%99cznik_m%C4%85dro%C5%9Bci_tego_%C5%9Bwiata

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]