Reklama

Ładowanie...

Symptom głębszej choroby

04.10.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Karol Tarnowski: Problem w tym, że duża część biskupów myśli podobnie jak ks. Oko, tylko nie wyraża tego w taki sposób.
Prof. Karol Tarnowski, Kraków, marzec 2015 r. Fot. Kamila Zarembska
A

ARTUR SPORNIAK: Chciałem zapytać filozofa religii i człowieka wierzącego, a także uniwersyteckiego kolegę ks. Dariusza Oko, co można myśleć o jego wypowiedziach?

KAROL TARNOWSKI: Jestem nimi od dawna zaszokowany i oburzony. Zaszokowany, ponieważ Dariusza Oko poznałem jako dobrego i kompetentnego historyka filozofii, zajmującego się tomizmem transcendentalnym, zwłaszcza jego ciekawym przedstawicielem Bernardem Lonerganem. Oko był solidnym naukowcem i nagle, w żadnym związku z tym, co uprawiał jako historyk filozofii, zabrał się do ideologizowania dziedziny, na której się nie zna wystarczająco – najpierw homoseksualizmu, a potem gender. Jest w tym wysoce nieostrożny, ignoruje podstawowe rozróżnienia. Czyni to, posługując się językiem zupełnie nieparlamentarnym. W ten sposób kompromituje swoją pozycję naukowca. Jako naukowiec...

11223

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]