Reklama

Święta zwyczajność

Święta zwyczajność

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Może zbyt wiele wymagam od pisma zajmującego się wszak rozmaitą tematyką społeczną, ale pamiętając nie tak dawną dyskusję na łamach “TP", pod znamiennym tytułem “Czy Kościół docenia charyzmat życia we dwoje?" (“TP" nr 6/05), zabrałam się do wertowania kolejnego numeru pisma. Wgłębiłam się m.in. w tekst “Dowód na świętość" Artura Sporniaka (“TP" nr 48/05), który był inicjatorem tamtej debaty. Nie znalazłam jednak słowa o tym, że 25 listopada przypadała stuletnia rocznica ślubu błogosławionych małżonków Beltrame Quattrocchi. Tę datę Kościół uznał za dzień ich wspomnienia liturgicznego, a zatem - “narodzin dla nieba". Przypominam o tym dlatego, że gdy w 2001 r. miała miejsce ta pierwsza w historii wspólna beatyfikacja małżonków, uznano to za przełom i początek rewolucji w Kościele, który dostrzeże i doceni wartość powołania małżeńskiego. Minęło parę lat, a o rewolucji pamiętają tylko zapaleńcy i obawiam się, że pobieżne przesondowanie środowisk parafialnych przyniosłoby tylko tę smętną konkluzję, że wierni nawet nie bardzo kojarzą, kim są Maria i Luigi Beltrame Quattrocchi. Stąd wydaje mi się tak ważne i potrzebne, by o takich, bądź co bądź niezwykłych rocznicach przypominać. Wciąż bowiem model świętości małżeńskiej jawi się jako egzotyka dla nielicznych, a przecież ma szansę być propozycją drogi dostępnej dla wielu, więcej: drogi, po której wielu już stąpa, ale bez wystarczającej świadomości, że jest to ścieżka wiodąca do zbawienia. Że przeżywana wspólnie z małżonkiem normalność - zwyczajne sprawy, które przynosi każdy dzień - może być (i jest!) przestrzenią dotykania świętości.
K

Kończąc to krótkie napomnienie, bardzo dziękuję Arturowi Sporniakowi za cenny artykuł o świętości. Ciągle bowiem mamy ochotę traktować ją jako coś dla wybranych, a nie jak wezwanie dla każdego z nas.

AGNIESZKA BRZEZIŃSKA (Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]