Reklama

Święta rodzina

Święta rodzina

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Słuchając fragmentu Ewangelii św. Łukasza o nawiedzeniu Elżbiety, zwróć uwagę na moment, gdy Maryja dowiaduje się, że będzie Matką Boga. W tej chwili, tak dla siebie ważnej, Maryja nie skupia się na własnej sytuacji, ale wyłuskuje z anielskiego zwiastowania nowinę, iż jej krewna jest już w szóstym miesiącu ciąży. Napełniona Miłością, nie zatrzymuje wiadomości dla siebie - spieszy, by zaopiekować się człowiekiem potrzebującym troskliwej obecności. W podobnym duchu postępuje jej mąż Józef, który zaskoczony brzemiennością Maryi, jest gotów odejść, byle nie narazić ukochanej na zniesławienie i ukamienowanie.
M

Maryja i Józef tworzą święte małżeństwo gotowe na przyjęcie Jezusa. Kiedy patrzymy na tę trójkę, mówimy o świętej rodzinie. Wystarczy jednak chwila zastanowienia, byśmy sobie przypomnieli, że ich krewnymi byli również Elżbieta, która nie buntowała się przeciw Bogu, mimo że spotkała ją hańba bezdzietności, i jej mąż Zachariasz, który wiernie trwał przy żonie, a także Jan Chrzciciel, który otoczony sławą proroka, mówił o swoim kuzynie: “Trzeba, by On wzrastał, a ja żebym się umniejszał", “Idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów". Gdy przypatrzysz się każdemu z nich, dostrzeżesz wspólny rys. Wszyscy pragnęli należeć do ludzi, których kochali, i pozostawali w cieniu, by zadbać o drugich. Ich postawę wyznaczały pokorna miłość i pewność, że mogą liczyć na swoją obecność w obliczu wszystkich Herodów tego świata.

Mówisz, że...

2505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]