Reklama

„Ślub kościelny” to za mało

„Ślub kościelny” to za mało

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Patrząc powierzchownie można powiedzieć, że związki sakramentalne i niesakramentalne są do siebie podobne. Wielu przeżywającym kryzys małżeństwom trudno zauważyć działanie sakramentu, bo nigdy go dobrze nie rozumieli.
/ fot. www.tomwiech.blogspot.com
C

Co określa osobę dorosłą? Odpowiadając, najczęściej wymieniamy miłość i związek z drugą osobą, rodzicielstwo oraz stosunek do pracy - a więc postawy i role będące z samego centrum oddziaływań biologii, historii, kultury i czynników psychologicznych. Skoro miłość i rodzicielstwo, wymieniane jako wyznaczniki dorosłości, tradycyjnie utożsamia się z małżeństwem, to jak należy rozumieć stale zwiększającą się - wśród katolików - liczbę rozwodów i konkubinatów?

Z danych GUS wynika, że od 2000 r. liczba rozwodów w Polsce sukcesywnie wzrasta: od 43 tys. w 2000 r. do 65,5 tys. w 2008 r. (to co czwarte nowo zawarte małżeństwo). Liczba związków nieformalnych wzrosła od ok. 90 tys. w latach 70. do ok. 200 tys. i coraz bardziej otwarcie się je akceptuje. Wśród "wierzących i praktykujących" 28 proc. uważa konkubinaty za związki "zasadniczo dobre", natomiast wśród "...

10586

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]