Reklama

Święta, która łączy

Święta, która łączy

12.08.2012
Czyta się kilka minut
9 sierpnia każdego roku w oświęcimskim kościele zbierają się czciciele św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein – by obchodzić rocznicę jej śmierci. W tym roku była to rocznica 70.; hasłem obchodów były słowa „Edyta Stein łączy”.
E

Edyta wraz z siostrą Różą zostały przywiezione 9 sierpnia 1942 r. transportem z Holandii i zaliczone do grupy 523 osób, które miały zginąć w komorze gazowej Auschwitz. Na śmierć oczekiwały przez noc w pobliskim lasku. Masowa wywózka (także ochrzczonych) Żydów holenderskich była reakcją Niemców na potępiający prześladowanie list tamtejszych biskupów. Jest w tych wydarzeniach dramatyczna logika.

Siostra Teresa Benedykta od Krzyża wzywała Kościół do zabrania głosu w sprawie popełnianych na Żydach zbrodni. Już w 1933 r. napisała list do Piusa XI, jako „dziecko narodu żydowskiego, które od 11 lat jest dzieckiem Kościoła katolickiego”, wzywając papieża do zabrania głosu. Pius XI ogłosił encyklikę w roku 1937, Pius XII zaś przygotował ostre wystąpienie w tej sprawie, którego tekst zniszczył po otrzymaniu wiadomości o represjach wobec Żydów po wystąpieniu Episkopatu holenderskiego. „...

2838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]