Reklama

ŚWIECCY: kłopotliwi i niezbędni

ŚWIECCY: kłopotliwi i niezbędni

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Na czym polega siła i słabość polskiego laikatu? Czy świeccy odnajdują swoje miejsce w Kościele? I jak rozumieją religijne zaangażowanie?.
-

- Od czasów Soboru, bo od 1962 r. jestem księdzem, widzę ogromną zmianę w postawie świeckich - mówi abp Marian Gołębiewski. - W komunizmie musieli być ostrożni, płaszcz ochronny Kościoła hierarchicznego był bardzo widoczny.

Gdy metropolita wrocławski wizytuje dzisiaj parafie, stara się, by na spotkaniach z radą parafialną nie było proboszcza. Wtedy, jak mówi, wierni są bardziej otwarci. - Tu, we Wrocławiu, w radach są profesorowie uniwersytetu, sędziowie... To zupełnie nowa jakość - dodaje arcybiskup. Przyznaje jednak, że w środowiskach wiejskich ze świadomością świeckich jest różnie: często ich zaangażowanie nie wykracza poza formę dewocyjną, a tworzenie np. rad ekonomicznych, do czego stanowczo wezwał II Ogólnopolski Synod Plenarny, uchodzi za "wtrącanie się w sprawy proboszcza".

- Owszem, wśród wielu księży pokutuje myślenie, że Kościół -...

8225

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]