Reklama

Świąteczne powroty

Świąteczne powroty

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Józef Bachórz: SPOTKANIA Z "LALKĄ" - świąteczną porą można czytać nowości, które znalazło się pod choinką, albo wrócić do książek, do których wracać zawsze warto. Można też czasem połączyć jedno z drugim.
J

Ja na przykład po lekturze "mendla studiów i szkiców" autorstwa Józefa Bachórza, profesora Uniwersytetu Gdańskiego i znawcy epoki pozytywizmu, znowu sięgnę po "Lalkę". Użyte w podtytule słowo "mendel" oznacza, przypominam, jedną czwartą kopy, czyli sztuk piętnaście. Szkiców mogłoby być oczywiście więcej, bo wielka powieść Bolesława Prusa stanowi kopalnię tematów, zagadek i pobocznych wątków otwierających niespodziewane perspektywy. I choćby się ją czytało nie wiem ile razy, zawsze czymś nowym zaskoczy. "Odkrywanie w kolejnych odczytaniach tej powieści zdumiewającego bogactwa sensów - pisze autor w zakończeniu pierwszego ze szkiców - potwierdza prawdę niewątpliwą: jest to rzetelne arcydzieło. Arcydzieło, którego interpretacja ku pożytkowi czytelników pozostaje - jak to słowami Hansa-Georga Gadamera określił Kazimierz Bartoszyński - »nie kończącym się zadaniem«".

...
4304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]