Reklama

Ładowanie...

Świat: człowiek roku Rishi Sunak

Świat: człowiek roku Rishi Sunak

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Europa nie traci na znaczeniu – przeciwnie, w roku 2022 za sprawą wojny w Ukrainie znów znalazła się w centrum wydarzeń.
Joe Giddens / PA / PAP
E

Europa nie traci na znaczeniu – przeciwnie, w roku 2022 za sprawą wojny w Ukrainie znów znalazła się w centrum wydarzeń. Ale zgodnie z proroctwami, w przeszłość odchodzi europocentryzm. Wpływa na to i „twarda” polityka, i konteksty, z których pochodzi nowe pokolenie liderów naszego kontynentu.

Przykładem tego jest Rishi Sunak, który został premierem Zjednoczonego Królestwa w trudnym momencie – po śmierci Elżbiety II, u progu gospodarczej zapaści i po najkrótszej w historii, siedmiotygodniowej kadencji swej poprzedniczki Liz Truss.

Nie chodzi tu tylko o fakt, że jest on pierwszym brytyjskim premierem o innym niż biały kolorze skóry, ani o indyjskie pochodzenie jego rodziny, ani nawet o samą symbolikę Indii, niegdyś „perły w koronie” imperium zarządzanego z Londynu.

42-letni Sunak – Brytyjczyk, od lat członek establishmentu Wysp – wspomina, że jako dziecko spędzał weekendy w Southampton zarówno w hinduskiej świątyni, jak i na meczach lokalnego klubu piłkarskiego. Podkreśla, że źródłem siły bywa dla niego wiara (po wybraniu do Izby Gmin przysięgę wierności złożył na Bhagawadgitę, świętą księgę hinduizmu), lecz opowiada o niej w oderwaniu od politycznych motywacji. Integrowanie w swojej osobie różnych tożsamości wydaje się uznawać za naturalne – i choć na ocenę jego dokonań jako premiera przyjdzie poczekać, już teraz wiadomo, że jest on najważniejszym reprezentantem nowego pokolenia przywódców, dla których Europa (w dotychczasowym kulturowym znaczeniu tego słowa) oznacza coś zupełnie nowego.©℗


Rishi Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii: Jego polityczna kariera jest spektakularna, ale obejmuje on stanowisko w wyjątkowo trudnym momencie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]