Reklama

Św. Tomasz – przyjaciel postmodernistów?

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Jakkolwiek groźnie to brzmi dla katolickich "posiadaczy prawdy", człowiek nie dysponuje bezpośrednim dostępem do wiecznej prawdy Boga. Choć w niej uczestniczymy, granic własnej natury przekroczyć nie jesteśmy w stanie.
N

Nowa książka Tadeusza Bartosia może zaskoczyć tych, którzy zdążyli już zaklasyfikować byłego dominikanina jako dyżurnego krytyka poczynań hierarchów Kościoła w niezbyt przychylnie do katolicyzmu nastawionych mediach. "Koniec prawdy absolutnej" nie ma nic wspólnego z płaskim krytykanctwem.

Zadania postawił sobie Bartoś ambitne. Chciał skonfrontować ukochaną przez siebie myśl św. Tomasza z Akwinu z postmodernistyczną filozofią, którą wielu zwykło utożsamiać z nihilizmem i relatywizmem, a także przeciwstawić się skostniałemu wykładowi tomistycznej doktryny. Pisze więc: "Tomizm i katolicyzm były przez wieki w oficjalnej symbiozie. Obrona prawdy, obrona wiary, obrona Tomasza były niczym obrona Częstochowy, odsiecz wiedeńska i bitwa pod Lepanto w jednym - składały się na szeroki nurt ochrony zagrożonej kultury katolickiej w nowożytności. Aż do obłędnego przekonania...

9395

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]