Reklama

Superwizje

Superwizje

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Ewa Kusz, psychoterapeutka: Nie wiem, ilu polskich biskupów i przełożonych zakonnych spotkało się oko w oko z ofiarami nadużyć seksualnych. O zmianie mentalności możemy mówić dopiero wtedy, kiedy zaczniemy słuchać ludzi.
M

MICHAŁ BARDEL: Czy hierarchowie polskiego Kościoła są przygotowani do walki z pedofilią? EWA KUSZ: Ilekroć w tym kontekście używa się słowa „pedofilia”, mam ogromne wątpliwości. Z medycznego punktu widzenia pedofilia to zaburzenie preferencji seksualnej polegające na tym, że obiektem seksualnym jest dziecko, które nie ma jeszcze wykształconych trzeciorzędowych cech płciowych. Natomiast prawo stanowi, że są to akty seksualne skierowane do osób poniżej 15. roku życia. Tymczasem Kościół mówi o walce z nadużyciami seksualnymi wobec osób poniżej 18. roku życia. Nie jest to bez znaczenia: dysponujemy już badaniami, z których wynika, że chodzi w większości o przypadki efebofilii – czyli kontaktów seksualnych z nastolatkami w późnym okresie dojrzewania – których polskie prawo zasadniczo nie ściga. Aby jednak na Pana pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco, musielibyśmy...

7160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]