Reklama

Sukces z innego świata

Sukces z innego świata

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? Łk 15, 8.
S

Skąd wziął się w rozważaniach Jezusa obraz samotnej niewiasty poszukującej z przejęciem monety, która zagubiła się gdzieś w zakamarkach mieszkania? Czy nie było to przypadkiem wspomnienie z dzieciństwa, w którym dla ubogiej Matki każdy grosz był ważny i trzeba było cierpliwie poszukiwać nawet niewielkiej zguby? Gdzie szukać najgłębszych źródeł komentarza o ubogiej wdowie, która złożyła na ofiarę dwie drobne monety, czyli wszystko, czym dysponowała (Mk 12, 42)? Czy w słowach tych nie pobrzmiewa echo sytuacji z rodzinnego domu, gdy nawet najmniejszy pieniążek stawał się dla Maryi symbolem całkowitego zawierzenia Bogu?

Znamienne, jakich bohaterów wprowadza Jezus do Swych przypowieści. Raczej trudno dopatrzyć się w nich ludzi epatujących sukcesem. Trudno wskazać kogoś, kto stanowiłby odpowiednik osobnika sławiącego uroki ekskluzywnej karty kredytowej. W Bożych...

1131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]