Reklama

Sukces odrzucony

Sukces odrzucony

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Gdy Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę. J 6, 15.
M

Można było spróbować wariantu historii alternatywnej. Dać się porwać tłumowi i wyreżyserować ceremonię ogłoszenia królem. Zaakceptować ciąg triumfalnych zdarzeń znaczonych poczuciem sukcesu. Zrezygnować definitywnie z samotności Ogrójca, dramatu krzyża, konania Golgoty.

Jak wyglądałoby chrześcijaństwo, gdyby Chrystus nie potrafił się oprzeć tamtej pokusie? Być może uwieńczeniem Jego ziemskiej misji byłby wtedy triumfalny Super-star z wielkiej niedzieli palmowej. Tradycji chrześcijańskiej obca byłaby wtedy symbolika krzyża, zmagania drogi krzyżowej, krwawy pot Ogrójca, wierność poranka wielkanocnego. Nieznane byłoby to wszystko, co decyduje o pięknie i specyfice Ewangelii.

Aby dać świadectwo Bożemu pięknu, trzeba umieć odchodzić od sukcesu na ludzką tylko miarę. Trzeba umieć zanurzyć się ze spokojem w samotność i znikać. Trzeba milknąć w...

1276

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]