Reklama

Sukces

Sukces

02.11.2015
Czyta się kilka minut
Dziś będzie nieco inaczej: mniej biblijnie, bardziej historycznie. Zapytano mnie ostatnio, co to jest sukces, i jaka jest jego cena.
Bp Grzegorz Ryś Fot. Grażyna Makara
P

Postanowiłem poszukać odpowiedzi w historii. Skojarzenie przyszło szybko: Cluny!

Pod koniec 909 r. książę Wilhelm Pobożny z Akwitanii ufundował w tej miejscowości benedyktyńskie opactwo. Fundacja przewidziana była – zgodnie z pierwotną tradycją benedyktyńską – na dwunastu mnichów. Pod rządami szóstego z kolei opata (prawda, że ci byli długowieczni, więc opat ów, św. Hugo, umarł w roku 1109), Cluny przeobraziło się z jednego klasztoru w całą kongregację składającą się z 1600 klasztorów, pokrywających gęstą siecią całą Europę, od Portugalii po Polskę. Zaś opat Cluny został przełożonym nie dwunastu, lecz piętnastu tysięcy mnichów, a także duchowym przywódcą ogromnej liczby stowarzyszonych z klasztorami ludzi świeckich. Z tego grona rekrutowali się papieże, biskupi, teologowie, pisarze kościelni itd. Wielkość Cluny miał oddawać opacki kościół, który zaczął stawiać Hugo, a...

4015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]