Reklama

Penderecki - kompozytor niezależny

Penderecki - kompozytor niezależny

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Historia zna przykłady twórców kompletnie niezależnych i niesfornych, zdecydowanych postępować po swojemu i przekazywać w dziele tylko własną rację - choćby na przekór całej swojej epoce. Krzysztof Penderecki niewątpliwie do nich należy.
C

Charakterystyka twórczości Krzysztofa Pendereckiego to trud (po trosze daremny) ujęcia żywego i wyjątkowego zjawiska w pewne sztywne formuły słowne, opisania go przy pomocy pewnego zbioru gotowych a różnorakich pojęć. Przez myśl przelatują takie hasła, jak wrażliwość brzmieniowa i kolorystyczna, nowy ekspresjonizm, wynalazczość, niekonwencjonalne artykulacje dźwięku, poetyka szmeru, wirtuozowska efektowność i błyskotliwość, wielkie energie, harmonika klasterowa, monumentalizm i patos, ostry dramatyzm, sarkazm, jaskrawy awangardyzm, zaskakujący neoromantyzm, liryczna refleksyjność, tematyka religijna i jeszcze wiele innych. Niektóre z tych haseł odnoszą się tylko do pewnego okresu w twórczości Pendereckiego albo nawet do jego wybranych dzieł, a żadne z nich nie obejmuje całości jego dotychczasowego dorobku, ani w ogóle nie wskazuje na to, co rzeczywiście stanowi istotę jego...

19726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]