Strata to zysk

Kończy się, niestety, wiosna. Znowu zacznie ubywać dnia, a przybywać nocy. Jedyną pociechą jest zbliżające się lato, ale i ono, jak zawsze, potrwa zbyt krótko. Potem złota, pożal się Boże, jesień i zima. I znowu od początku. Istny danse macabre.

17.06.2013

Czyta się kilka minut

Kręcimy się w kółko, a wirując tak, zbliżamy się do środka czasoprzestrzennej wirówki, by w pewnym momencie zniknąć w jej gardzieli na zawsze. Jednym słowem: w tym wariackim wirowaniu z każdą chwilą jest nas coraz mniej. Ubywa nas i ubywa, stajemy się coraz mniej atrakcyjni, oczekiwani i potrzebni – a więc coraz trudniej zauważalni i rozpoznawalni. Owszem, można rzec: spokojnie, co mnie obchodzi, co będzie jutro, skoro jest dzisiaj? Skoro mogę dysponować tą oto godziną, która dzieje się teraz.

To prawda: jedna sekunda, a nawet jej ułamek, jest tak samo ważna, jak całe życie, gdyż bywa, że w oka mgnieniu ten i ów potrafi się dźwignąć, poderwać, stanąć na nogi i krokiem jeszcze niepewnym ruszyć do przodu lub się wycofać. W jednej chwili – bywa tak, choć nie jest to regułą – potrafimy zmienić kierunek. I podążyć w tym, który dotychczas uważaliśmy za błędny, nic niewarty, a nawet szkodliwy.

Zwykle jednak taka zmiana głównego nurtu życia dokonuje się powoli i wcale nie po linii prostej. Ścieżka naszego życia wije się jak serpentyna w górach. Jakby ją wytyczał wąż, a nie anioł. Owszem, pokonywanie życiowych zakrętów jest emocjonujące, ale na ogół jest szaro, buro i ponuro.

Na szczęście w tej podróży można spotkać ludzi, którzy na ten nasz świat patrzą innymi oczami. Takich choćby jak Max Ehrmann. W nieco już zapomnianej „Dezyderacie” pisze: „Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa. Niech Ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu”. I następnie: „Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat. Bądź pogodny. Dąż do szczęścia”.

Dobra rada – „dąż do szczęścia”. Ale jak? W jakich butach? Boso? Którą drogą? Odpowiedź, jaką daje Ehrmann, jest tyleż prosta, co niepopularna, bo biegnie w poprzek tego, co myśli się zwykle o szczęściu: że zależy ono głównie od czynników zewnętrznych, od nas niezależnych.Tymczasem Ehrmann radzi: „Przyjmij spokojnie, co Ci lata doradzają z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości”. Wyrzekać się? Mało tego, ze spokojem patrzeć, jak mija nie tylko młodość, ale i życie? Mówić młodości „żegnaj”, bo przecież nie – „do widzenia”? To przecież ponad ludzkie siły!

Owszem, to ponad ludzkie siły, ale tylko wtedy, gdy człowiekowi zabraknie odwagi; nie tyle wyjścia poza czasoprzestrzeń, co rozgoszczenia się w niej. Mówiąc trochę już zapomnianym językiem, chodzi o cnotę gościnności. Bez niej człowiek, wszystko jedno, religijny czy nie, dusi się, bo żyje w lęku. Boi się, że nie zdąży przeżyć wszystkiego, co chciałby przeżyć. Nigdy przecież nie ma się tyle czasu, ile potrzeba. Patrząc tylko na siebie, przestaje się widzieć cokolwiek, łącznie z sobą samym. Natomiast otwierając się gościnnie na świat, pozwalamy mu, by on również nas ugościł. Zgodnie ze słowami Jezusa Chrystusa: „Bo kto próbuje ocalić swoje życie, zniszczy je, lecz kto niszczy swoje życie ze względu na mnie, ten je ocali”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2013