Reklama

Ładowanie...

Nastassja i wąż

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Ojciec był właścicielem eleganckiego sklepu. Mały Richard przychodził obserwować przymierzające ubrania kobiety. Przeglądały się w lustrach. Prężyły biusty. Wyginały talie. Kołysały biodrami. W ich twarzach było coś magicznego.
Naty Abascal i Ana-Maria Abascal w kostiumach kąpielowych Brigance, Ibiza, wrzesień 1964 r. /fot. (C) 2009 The Richard Avedon Foundation
R

Richard Avedon urodził się w Nowym Jorku w 1923 r. Karierę zaczynał jako dyrektor artystyczny "Harper’s Bazaar", fotografował także dla "Vouge’a", "Life’a" czy "New Yorkera". Oprócz mody zajmował się reportażem: portretował uczestników Civil Rights Movement, a także górników i kowbojów (głośny album "In the American West"), dokumentował protesty przeciwko wojnie w Wietnamie i upadek muru berlińskiego. Zmarł na udar mózgu w 2004 r., podczas realizacji albumu o kampanii wyborczej w USA.

Pierwsza lekcja optyki: "Byłem chłopcem, gdy ojciec wyjaśnił mi, jaką funkcję w fotografii odgrywa światło. Umieścił szkło powiększające między liściem a promieniem słońca i liść się zapalił". Nazajutrz Richard Avedon spędził dzień w słońcu, nad Atlantykiem. Udając się na plażę, przykleił do ramienia negatyw ze zdjęciem jednej z dwóch najbliższych mu osób. "W nocy, gdy zdjąłem...

9586

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]