Reklama

Stracone stulecie, zdradzona muzyka

05.01.2003
Czyta się kilka minut
M

Muzyka XX wieku: koncert na pokładzie „Titanica”? Ilu skoczyłoby jej na ratunek, w lodowate odmęty, gdyby zatonęła? Ilu uroniłoby choć łezkę? Opłakiwałbym może kilka szczególnych dzieł, ale na przekór chronologii, nie przynależą do tego przeklętego stulecia. Symbolizują nawroty nostalgii za Belle Epoque: „Metamorfozy” Richarda Straussa, kla-sycyzujące utwory Prokofiewa, Brittena lub Szostakowicza, igraszki Poulenca, archaizmy Sibeliusa, schyłkowy impresjonizm (ale już „Etiudy” Debussy'ego przelatują niebezpiecznie w wiek XX), niewiele więcej... A nawet i bez nich dałoby się żyć. Nie wydaje mi się, bym stracił coś naprawdę istotnego. Poza może pewnym składnikiem współczesnej wrażliwości, rzutującym na percepcję muzyki dawniejszej. Ale Mendelssohn, Chopin, Schumann czy Brahms, gdy z takim wyczuciem zgłębiali tajniki sztuki Bacha - radzili sobie bez tego.

Requiem dla...

13532

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]