Reklama

Status wspólności granicznej

Status wspólności granicznej

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Najpierw wydaje się, że to sztuka o aktorach. Potem, że o postaciach dramatu. W końcu, że o ludziach będących aktorami. Żadne z tych spostrzeżeń nie jest prawdziwe. Niedokończony utwór na aktora i Sztuka hiszpańska - dwa, a właściwie jedno nowe przedstawienie Krystiana Lupy - traktują o statusie wspólności granicznej.
T

To określenie ze “Sztuki hiszpańskiej" Yasminy Rezy, która stanowi drugą część spektaklu, dołączoną do “Mewy" Czechowa. U Rezy występuje stary zarządca nieruchomości, który bez końca rozprawia o swych nudnych obowiązkach i kłopotach. W jednej z jego rozwlekłych wypowiedzi pojawia się właśnie “status wspólności granicznej". Cokolwiek termin ten oznacza w zawiłej leksyce nieruchomości, perfekcyjnie opisuje temat spektaklu Lupy.

Wspólność graniczna to dziwny zbiór, jaki powstaje na przecięciu zbiorów wypełnionych przez człowieka, aktora i postać dramatyczną. To chyba najbardziej osobliwy gatunek w ludzkim świecie. Szalenie chwiejny, by nie powiedzieć galaretowaty. Czasem bierze w nim górę aktor, kiedy indziej postać, a czasami człowiek. Lupa pewnie chciałby, żeby aktor zredukował swoją pazerność w tym układzie. Ale tylko czasami udaje się poskromić te trzy...

17447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]