Reklama

Starożytny high-tech

Starożytny high-tech

23.09.2019
Czyta się kilka minut
E. BEN-YOSEF AND THE CENTRAL TIMNA VALLEY PROJECT
B

Badania żużlu pozostałego po wytopie miedzi skłoniły zespół izraelskich i amerykańskich archeologów (na zdjęciu) do wniosków, że wielokrotnie wymieniane w Starym Testamencie królestwo Edomu po pierwsze jest starsze, niż dotychczas sądzono, po drugie – było niezwykle ważnym w regionie centrum produkcji miedzi.

Edomici – wywodzący się od Ezawa, często wojujący z Izraelem – mieszkali na terenach położonych na południe od Morza Martwego. Według profesorów Ereza Ben-Yosefa i Toma Levy’ego już w XII w. p.n.e. funkcjonowało tam zorganizowane (choć koczownicze) społeczeństwo. Badając ilość pozostałego w żużlu metalu, badacze odtworzyli rozwój technologiczny tego starożytnego przemysłu aż do 800 r. p.n.e. Ich uwagę zwrócił skok technologiczny w 2. poł. X w. p.n.e. – wysunęli hipotezę, że miał on związek z najazdem króla Egiptu Szeszonka I na Izrael i Judę. Jego efektem mogło być wymuszenie na Edomitach zwiększenia dostaw miedzi do Egiptu, co skłoniło ich do opracowania wydajniejszych metod wytopu. To nie jedyna nowinka technologiczna. „Po wyprawie Szeszonka I w Edomie zaczęto też używać wielbłądów jako zwierząt pociągowych” – mówi prof. Ben-Yosef.

Poziom rozwoju przetwórstwa miedzi według Ben-Yosefa wskazuje na istnienie u Edomitów silnej władzy centralnej. Co więcej, nowe odkrycia pasują do wzmianki z Księgi Rodzaju (36, 31), że Królestwo Edomu powstało, „zanim Izraelici mieli króla” (czyli Saula – w 2. poł. XI w. p.n.e.). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]