Reklama

Stanisław Różewicz (1924-2008)

Stanisław Różewicz (1924-2008)

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Umarł po cichu - w cieniu innych wydarzeń, podczas kanikuły długiego weekendu - ale było to odejście w jego stylu. Tak samo żył, podobnie pracował. Nigdy na pierwszym planie: zawsze obok głównych nurtów i małych przewrotów polskiego kina.
J

Już w 1946 r., wspólnie z Wojciechem Jerzym Hasem, zrealizował dokument "Ulica Brzozowa". Tworzył filmy, był założycielem i kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Tor". Jako reżyser najlepszy był wtedy, gdy twórczo pomagali mu wytrawni scenarzyści: sławny brat, Tadeusz, albo Kornel Filipowicz. Scenarzysta "Wolnego miasta" i "Westerplatte", Jan Józef Szczepański opowiadał mi, że już podczas pierwszego spotkania odnalazł w młodym wówczas filmowcu prawdziwie lojalnego przyjaciela. Z rzędu tych "na całe życie". Aspekt wierności najbardziej fascynuje w "Westerplatte": niezwykłym poszukiwaniu prawdy o siedmiu dniach września 1939 r.; ale tak, żeby była to prawda uniwersalna, a zarazem jednostkowa, podana w sposób daleki od hurapatriotycznych przerysowań.

Autor "Westerplatte" to także odkrywca aktorskich talentów, zazwyczaj zresztą kojarzonych niemal wyłącznie...

1772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]