Reklama

Środek na świat

Środek na świat

03.09.2007
Czyta się kilka minut
"Barbara Radziwiłłówna... jest powieścią o zdobywaniu własnej tożsamości, której zresztą zdobyć się nie da, skoro się tego tak do końca nie chce lub nie ma się odwagi. Lepiej pozostać w bezpiecznym świecie gawędy, w którym wszystko jest możliwe, wszystko jest zmyśleniem.
M

Michał Witkowski słyszy, co pisze. Dzięki temu jego czytelnicy widzą to, o czym Witkowski napisał. To rzadka umiejętność, ale przecież nie to jest zagadką "Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej".

Pytanie zasadnicze dotyczy narratora. Skąd się wziął w głowie pisarza pan Hubert? Podobno z poszukiwań terenowych prowadzonych przez autora. Ale przecież pisarz zmyśla, a nie dokumentuje, a taki pisarz jak Witkowski zmyśla na pewno, bo zmyślanie i pisanie to jest jego "środek na świat". Tak samo zresztą jak pana Huberta: "Bo w życiu trzeba się w coś bawić. Ale większość ludzi nie ma. Tego czegoś. Widzi z okna Centrum Sprzedaży Zlewozmywaków i garaże. To jest ich świat. Na surowo. Na dziko. W zapachu przypalonej jajecznicy. O piątej rano. We wspólnej kuchni, we wspólnej łazience. Autobus. Wielki świat zlewozmywaków, wyrafinowanych wyrazów przedmieść. Co brzmią...

7207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]