Reklama

Środek na świat

Środek na świat

03.09.2007
Czyta się kilka minut
"Barbara Radziwiłłówna... jest powieścią o zdobywaniu własnej tożsamości, której zresztą zdobyć się nie da, skoro się tego tak do końca nie chce lub nie ma się odwagi. Lepiej pozostać w bezpiecznym świecie gawędy, w którym wszystko jest możliwe, wszystko jest zmyśleniem.
M

Michał Witkowski słyszy, co pisze. Dzięki temu jego czytelnicy widzą to, o czym Witkowski napisał. To rzadka umiejętność, ale przecież nie to jest zagadką "Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej".

Pytanie zasadnicze dotyczy narratora. Skąd się wziął w głowie pisarza pan Hubert? Podobno z poszukiwań terenowych prowadzonych przez autora. Ale przecież pisarz zmyśla, a nie dokumentuje, a taki pisarz jak Witkowski zmyśla na pewno, bo zmyślanie i pisanie to jest jego "środek na świat". Tak samo zresztą jak pana Huberta: "Bo w życiu trzeba się w coś bawić. Ale większość ludzi nie ma. Tego czegoś. Widzi z okna Centrum Sprzedaży Zlewozmywaków i garaże. To jest ich świat. Na surowo. Na dziko. W zapachu przypalonej jajecznicy. O piątej rano. We wspólnej kuchni, we wspólnej łazience. Autobus. Wielki świat zlewozmywaków, wyrafinowanych wyrazów przedmieść. Co brzmią...

7207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]